دکتر آناهیتا والی

متخصص پوست و مو


كلينيك سپيد

نشانی مطب

فوتوتراپي در مطب

تجهيزات جديد مطب

خدمات ارايه شده در مطب

قصه گویی ، روشی مؤثر در آموزش مفاهیم پیچیدة علم پزشکی

چکیده فارسی :
اهداف: قصه گویی از دیر باز به عنوان یک روش آموزشی به کار رفته است . قصه ها می توانند مجموعه ای از مفاهیم پیچیده علمی را به مخاطب منتقل کنند بدون اینکه سن مخاطب ، موضوع آموزشی یا سطح یادگیری کاربرد آنها را محدود سازد . هدف این مطالعه ارزیابی نقش قصه گویی در انتقال مفاهیم پیچیده ی علم پزشکی مثل بیماری های زنتیکی و سندرم های نادر و ارایه ی روشی موثر در تدریس مباحث مشکل و فرار می باشد.

روشها : مطالعه به شکل کارآزمایی آیند ه نگر مورد شاهدی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از اردیبهشت تا اسفند 84 انجام شد . دو گروه 43 نفری از دانشجویان پزشکی در مقطع کارآموزی بالینی که مشغول گذراندن بخش پوست بودند ، وارد مطالعه شدند و به هرگروه سه مفهوم یکسان از علم پزشکی با روش قصه گویی یا سخنرانی ساده آموزش داده شد . سپس از هر دو گروه آزمون بعمل آمد و نتایج کسب شده با آزمون آماری T مستقل مورد مقایسه قرار گرفت .
نتایج : میانگین نمره کل کسب شده در گروه آموزش دیده با روش سخنرانی ساده 36/4 94/8 و در گروه آموزش دیده با روش قصه گویی 47/3 84/14 بود. تفاوت بین دو گروه از نظر آماری معنا دار بود . ( P < 0.001 )
بحث:این مطالعه نشان داد که اثر قصه گویی در افزایش دانش دانشجویان دوره ی بالینی بیشتر از سخنرانی معمولی می باشد .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان فیض ، ابتدای خیابان ارباب
تلفن : 36627780 - 0313

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخدمات ارائه شده در مطببرنامه هفتگي و نشاني مطبخوب و بدمقالات پژوهشیمطالب و مقالاتدستورالعمل هاي مشكلات شامیکرونیدلینگليزر ليپوليزليزر فتوفشيالدر مو پن چيست؟كربوكسى تراپى چيست؟تشخیص و درمان بیماریهای جوانسازی ماندگار با تزرييوگاوزيبائي